Začnite svoju cestu saponifikácie: Moje prvé mydlo za studena - LEVANDUĽOVÉ

13.04.2024


Dávno som mala túžbu vyskúšať si vytvoriť vlastné mydlo za studena. Doteraz sme si mydlo doma vyrábali len s pomocou mydlovej hmoty, a to najmä moja dcéra. Používanie mydlovej hmoty je síce jednoduchšie, no pre mňa, ako pre kreatívnu dušu, je výroba mydla za studena neodolateľnou výzvou. Považujem ju za vyšší level tvorivosti, ktorý ponúka širší priestor na experimentovanie a inovácie. Výroba mydla za studena mi umožňuje vytvárať rôzne druhy mydiel a dosiahnuť oveľa atraktívnejšie výsledky.  

Vôňa levandule, jej upokojujúci účinok a prírodné liečivé vlastnosti ju robia jednou z najobľúbenejších ingrediencií v domácej kozmetike. Levanduľa, symbol relaxácie a harmónie, je nenahraditeľnou ingredienciou v kozmetike. V tomto rozsiahlejšom článku sa pozrieme na proces výroby levanduľového mydla za studena. Je to nielen zábavný projekt, ale aj spôsob, ako vytvoriť luxusné mydlo, ktoré osvieži vašu pokožku a upokojí vašu myseľ.

Budem vás krok za krokom sprevádzať touto aromatickou cestou, od prípravy surovín až po finálny produkt, ktorý osvieži vašu pokožku a zmysly. Zistíte, ako správne pripraviť levanduľový macerát, ako vybrať správne oleje a tuky a ako postupovať pri zmiešavaní a formovaní mydla. Pripravte sa na zážitok, ktorý vám prináša príroda priamo do vašej kúpeľne, a objavte všetky tajomstvá tvorby levanduľového mydla so mnou!



Ingrediencie na výrobu levanduľového mydla za studena:

  • 90 g Levanduľového macerátu (macerovala som v mandlovom oleji)
  • 168 g Kokosový olej
  • 78 g Bambucké maslo
  • 60 g Kakaové maslo
  • 250 g Olivový olej
  • 91,3 g Hydroxid sodný (NaOH)
  • 156 g Demineralizovaná voda
  • 12 g Kyselina citrónová
  • 5 g Esenciálneho oleja Levanduľa

Príprava:

Pripravte si Bezpečnostné Pomôcky: Pri práci s hydroxidom sodným je dôležité mať na sebe ochranné rukavice, okuliare, respirátor a dlhé rukávy. Zabezpečte dobre vetraný priestor.

Pripravíme si macerát z Levandule:

Levanduľu, ktorú som mala uloženú ešte od minulého roka, pochádza z mojej vlastnej záhrady. Usušené kvety levandule dáme do pohára a zalejeme ich mandľovým olejom, tak, aby boli úplne pokryté olejom a najlepšie, ak siaha až po okraj pohára. Pohár pevne uzavrieme a umiestnime ho na slnečný parapet. Každý deň trochu pretrepeme pohár, aby sa zabezpečila rovnomerná extrakcia. Levanduľu necháme macerovať takto po dobu 3-4 týždne. Keďže som sa nevedela dočkať a už som mala všetky ostatné ingrediencie pripravené, použila som macerát skôr, asi po 2 týždňoch.


Pripravíme si oleje a tuky:

Odvážime do sklenenej nádoby nasledovné ingrediencie:

90 g Levanduľového macerátu ( v madlovom oleji). 

168 g Kokosového oleja

78 g Bambuckého masla

60 g Kakaového masla

250g Olivového oleja

Tieto ingrediencie postavíme nad vodný kúpeľ a necháme ich pomaly roztopiť. Počas rozpúšťania olejov dôkladne premiešavame zmes, aby sme zabezpečili rovnomerné zlučovanie ingrediencií. Takto sa všetky tuky a oleje spoja do hladkej zmesi a budú pripravené na ďalšie kroky v procese výroby mydla. 



Demineralizovaná voda s kyselinou citrónovou


V ďalšej nádobe odmeriame 156 g destilovanej alebo demineralizovanej vody a pridáme 12 g kyseliny citrónovej. Dôkladne premiešavame, kým sa kyselina citrónová úplne nerozpustí a nevznikne roztok. Táto zmes nám bude slúžiť ako aktivátor pre ďalší krok v procese výroby mydla. 

Informácia o kyseline citrónovej: Keď sa spojí kyselina citrónová a lúh hydroxidu sodného (NaOH), citrát sodný je vytvorený. Citran sodný funguje ako chelátor v mydle. Chelátor zachytáva kovové ióny, ako je vápnik a horčík, ktoré sa nachádzajú vo vode z vodovodu. Tieto kovové kontaminanty môžu spôsobiť žltnutie a mydlovú špinu v ručne vyrábanom mydle. Na tieto kovy sa viaže chelátor, takže sa nemôžu viazať na molekuly mydla. Takto s nimi mydlo nereaguje a zlepšuje sa penivosť mydla + zvyšuje sa trvanlivosť. Kyselina citrónová neznižuje pH mydla. Namiesto toho spotrebuje časť lúhu a zvyšuje supertuky. Pridajte 6 g extra lúhu na každých 10 g kyseliny citrónovej pridanej do receptúry na mydlo, ak chcete zachovať  % pretuku na rovnakej úrovni. Koľko kyseliny citrónovej treba pridať do mydla? Spotreba v mydle je 1-2% hmotnosti oleja. 


Pripravíme si zmes NaOH:

Najprv si nasadíme ochranné pomôcky, ako sú rukavice, okuliare a respirátor, a oblečieme si dlhý rukáv, aby sme chránili svoju pokožku a dýchacie cesty.

Odvážime 91,3 g hydroxidu sodného (NaOH) do papierového kelímka alebo nerezovej nádoby. Pomaly a opatrne pridávajme hydroxid sodný do demineralizovanej vody. Predtým som roztok vody a kyseliny citrónovej umiestnila do mrazničky, aby som predišla prílišnému zahrievaniu roztoku. Týmto spôsobom predídeme prípadnému prudkému zahrievaniu. Je dôležité si uvedomiť, že táto reakcia môže vyvolať teplo a paru, preto je dôležité postupovať veľmi opatrne.



Do menšej sklenenej nádoby si odvážte 10 g esenciálneho oleja z Levandule. Takto pripravený esenciálny olej bude slúžiť ako posledná zložka nášho levanduľového mydla a dodá mu jemnú a príjemnú vôňu. 


Zmeriame si teplotu zmesi olejov a tukov a porovnáme ju s teplotou zmesi s hydroxidom sodným. Ideálna teplota by mala byť približne 40-50°C. Je výhodnejšie, ak je roztok hydroxidu sodného o 2-3 stupne teplejší ako zmes olejov a tukov, aby sme zabezpečili optimálne podmienky pre proces saponifikácie. Takto presne nastavené teploty nám pomôžu dosiahnuť ideálny výsledok pri výrobe našeho levanduľového mydla.

Zmes hydroxidu nalejeme do zmesy olejov (nikdy nie NAOPAK!). Premiešavame gumovou stierkou do STOPY. Striedame s ponorným mixérom. 

Opatrne mixujeme zmes olejov s roztokom hydroxidu. Pomaly nám začína vznikať mydlo, prebieha saponifikačná reakcia, zmes sa zakalí a pomaly hustne. Mixujeme na najnižšie otáčky, mixér zastavujeme a zmes premiešavame stierkou a kontrolujeme jej hustotu. Miešame a mixujeme pokiaľ sa na hladine nevytvorí tzv. stopa a zmes nebude mať hustotu pripomínajúcu redšiu krupicovú kašu.


Stopa (alebo tuková stopa) pri výrobe mydla je množstvo tukov a olejov, ktoré zostávajú v hotovom produkte. Tuková stopa zvyčajne závisí od množstva použitých tukov a olejov vo vzorci receptúry, ako aj od ich kvality a zloženia. Vyššie množstvo tukovej stopy znamená, že mydlo bude mať väčšiu schopnosť hydratácie a ochrany pokožky.

Pri výrobe mydla sa snažíme dosiahnuť vyváženú tukovú stopu, aby sme získali mydlo s primeranými čistiacimi a hydratačnými vlastnosťami. Príliš vysoká tuková stopa môže spôsobiť, že mydlo bude mastné a ťažšie sa oplachuje z pokožky, zatiaľ čo príliš nízka tuková stopa môže viesť k suchej a podráždenej pokožke.

Optimálna tuková stopa závisí od individuálnych preferencií a potrieb pokožky každého jednotlivca. Pri výbere receptúry a množstva tukov a olejov je dôležité brať do úvahy typ pokožky a požiadavky na hydratáciu a čistenie.

V tomto videu je výborne vysvetlené: Stopa, emulzia, falošná stopa, zrýchlenie v mydle za studena.

Skoro na konci stopy prilejte esenciálny olej z Levandule. Premiešame. 

Saponifikácia je kľúčový chemický proces, ktorý stojí za výrobou mydiel. Táto reakcia sa deje medzi tukmi a zásadou (hydroxidom sodným), pričom výsledkom sú mydlové zlúčeniny nazývané mydla.
Tento proces je dôležitý, pretože umožňuje vytváranie mydiel s čistiacimi a peniacimi vlastnosťami, ktoré sú nevyhnutné pre účinné umývanie. Kontrolované podmienky, ako správna teplota a zloženie zmesi, sú kľúčové pre úspešné dosiahnutie žiadanej kvality mydla. Saponifikácia je tak základným kameňom nielen pre domácu výrobu mydiel, ale aj pre mnohé komerčné produkty na osobnú hygienu.

Nalejte hotovú zmes do formy na mydlo. Pokiaľ chcete, môžete na vrch umiestniť suché kvety levandule pre dekoráciu. Formu s mydlom zabalíme do deky. 

Nechajte zatvrdnúť: Nechajte mydlo v forme odpočívať aspoň 24 hodín.

Režte a nechajte odpočívať: Po 24 hodinách pokrájajte mydlo na jednotlivé kusy podľa vášho výberu. Následne nechajte mydlo odpočívať v suchom, dobre vetranom mieste po dobu 4 až 6 týždňov, aby dokonale vytvrdlo.

Užite si vaše prvé Levandulové mydlo: Po dozretí môžete užívať svoje domáce levanduľové mydlo pri každom kúpeli. Uvoľnite sa a nechajte sa unášať jemnou vôňou levandule. Vyrobiť si vlastné levanduľové mydlo za studena je nielen zábavným a kreatívnym projektom, ale aj spôsobom, ako si vytvoriť luxusný produkt, ktorý môžete s hrdosťou používať alebo darovať svojim blízkym. Urobte si svoje vlastné mydlo, ktoré bude obohacovať váš kúpeľný rituál každý deň.

Väčšinu produktov na výrobu mydla nakupujem v Bewit, niektoré na iných e-shopoch. Som obchodný partner spoločnosti BEWIT a dostávam malé percento z predaja, ak použijete moje pridružené odkazy. Ak sa rozhodnete nakúpiť, so zľavovým kódom H4AGSNHUUBJ  darujem vám ako novému zákazníkovy zľavu až 15%.

Odporúčam pri nákupe registráciu. Registráciou sa vám otvoria možnosti nakupovať v zľavách. Viac o partnerskom programe TU.